جمعه, ۰۹ خرداد ۱۳۹۹

گندمگار خوزستانی:

آقایان دولتمرد؛ کشت گندم با این نرخ به صرف ما نیست!

به دنبال اعلام افزایش قیمت خرید تضمینی گندم از سوی هیات دولت در روزهای آغازین امسال از 2200 تومان قبلی به 2500 تومان و ابراز خوشحالی و رضایت مدیران دولتی مرتبط، به نظر می رسد که بعضی از کشاورزان از این قیمت راضی نباشند. قبل از این اعلام هم، کشاورزان در گفتگو با «کشاورزی آینده جهان (کاج)» با طرح استدلال هایی، این قیمت را بین 2900 تا 3000 تومان منطقی می دانستند.

امروز سجاد سعیدی پور دبیر بنیاد ملی گندمکاران استان خوزستان در زمینه همین نارضایتی نامه ای برایمان ارسال کرده است که عینا با لینک زیر قابل دسترس است.

کشاورزی آینده جهان (کاج)

1399/01/09

سال هاست با اعلام نرخ خريد تضمينى گندم، موجي از اعتراضات گندمكاران و حتي مسئولين وزارت جهاد كشاورزي بلند است، اما اعلام اين نرخ در اين شرايط كه اولويت اول كشور سلامت مردم است صداي اعتراضات را كمرنگ كرده

به كدام رنجمان اعتراض كنيم؟ از بيمه ناكار آمدي كه عملا وجود ندارد، از كمبود كود و نهاده ها،از خسارات پرداخت نشده سيل،از هزينه هاي بالاي توليد يا از قيمت پايين گندم؟

والله خسته شديم از تكرار حرفهايمان، از آوردن استدلال حقوقي از ياد آوري قوانين، از توجيه علمي و اقتصادي، شما بگوييد به چه زباني بگوييم آقايان دولتمرد كشت گندم با اين نرخ به صرفه مان نيست!

ارديبهشت سال گذشته جناب رييس جمهور فرمودند در آمد گندمكاران ١٢ برابر شده!فارغ از اينكه چگونه به اين رقم عجيب رسيديد، به ما بگوييد هزينه هايمان را چند برابر كرديد؟مشكلات و دغدغه هايمان را چند برابر كرديد؟

جناب رييس جمهور! حتما به خاطر داريد در گزارش صد روزه دولت اول فرموديد برخي استان ها تنها براي ٣ روز ذخيره گندم داشتند، آيا مي خواهيد تاريخ تكرار شود؟

به خاطر بياوريد در سال ٩٣، حدود ٧ ميليون تن گندم به ارزش دو ميليارد و سيصد ميليون دلار به كشور وارد كرديد، دست به دامن ٢٠ كشور دنيا شديد كه بعضي از آنها مانند امارات و سوئيس، نه تنها توليد كننده بلكه خود وارد كننده گندم بودند!

جناب رييس جمهور! گندمكاران را ورشكسته و دلسرد نكنيد كه خود نيك مي دانيد با وجود تحريم هاي امروز به آساني قادر به واردات گندم با اين حجم و اين قيمت نخواهيد بود.

بهتر نيست مبلغي را كه در آينده بايد صرف واردات گندم كنيد، جهت حمايت و افزايش توليد گندم داخلي صرف كنيد؟

سخن اخر اينكه؛ يا نرخ خريد تضميني را افزايش دهيد و يا خود را براي واردات گندم و خروج ارز از كشور آماده كنيد كه در اين صورت بايد به گندمكاران روسي و اكرايني تبريك گفت!

دكتر سجاد سعيدى پور

دبير بنياد ملي گندمكاران استان خوزستان

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت