جمعه, ۰۹ خرداد ۱۳۹۹

تقاضای کشاورزی آلمان از پناهجویان

 

دولت آلمان: بیش از 150 هزار پناهنده می توانند برای پر کردن شکاف کار در مزارع همکاری کنند

به دلیل بحران کرونا ویروس، کارگران فصلی خارجی در حال حاضر نمی توانند وارد آلمان شوند. آیا پناهندگان و پناهجویان می توانند جایگزین آنها گردند؟ این موضوع در میان سیاستمداران آلمانی مورد بحث است. به گفته وزارت کشور آلمان، بیش از 150هزار پناهنده در جستجوی کار هستند.

در اوایل هفته جاری ، جولیا كلاكنر ، وزیر كشاورزی آلمان ( از اتحادیه دموکرات مسیحی) پیشنهاد كرد كه ممنوعیت های اشتغال برای پناهجویان باید متعادل شود تا از بروز بحران تأمین مواد غذایی در آلمان، در نتیجه ی همه گیری کرونا ویروس جلوگیری شود.

اکنون ، وزارت کشور اعلام کرده است که بسیاری از پناهندگان در حال حاضر و طبق مقررات فعلی قادر به کار هستند.

به گفته سخنگوی این وزارتخانه، بیش از 156 هزار پناهنده از اواخر فوریه برای بازار کار در دسترس بودند.

این سخنگو در بیانیه ای که روز پنجشنبه منتشر شد، گفت: این تعداد مربوط به پناهندگان شناخته شده است، همچنین ممکن است که پناهجویان بتوانند مجوز کار دریافت کنند.

روز چهارشنبه، دولت آلمان مرز را به روی کارگران فصلی از کشورهای اروپای شرقی بسته بود. این باعث می شود که آلمان به طور بالقوه از صدها هزار کارگر مورد نیاز برای برداشت و کاشت در سال جاری محروم شود.

تقاضا برای 85000 کارگر مزرعه

کلوکنر وزیر کشاورزی آلمان گفت که بخش کشاورزی این کشور در حال حاضر به 35 هزار کارگر مزرعه نیازمند است و این تعداد تا ماه می، به بیش از دو برابر یعنی 85000 نفر بالغ می شود.

طبق گفته های کلوکنر، بیش از 16000 نفر، از جمله پناهجویان، قبلاً به درخواست های آنلاین برای کمک در بخش های پزشکی و کشاورزی پاسخ داده اند.

وی گفت: در این شرایط، بسیاری از افراد پناهجو بالاخره می توانند در اینجا کار کنند.

روز پنجشنبه هفته گذشته، وزارت غذا و كشاورزی فدرال، پرتال شغلی آنلاین daslandhilft.de ("the country helps") را برای هماهنگی بهتر كشاورزان با كسانی كه به دلیل همه گیری كروناویروس شغل خود را از دست داده اند، راه اندازی كرد.

کار با وجود ممنوعیت اشتغال

روز چهارشنبه هفته گذشته، پس از ممنوعیت ورود کارگران فصلی، کلوکنر گفت که آلمان باید قوانین خود را تغییر دهد تا پناهجویان علیرغم ممنوعیت اشتغال بتوانند در بخش کشاورزی فعالیت کنند.

چه موقع پناهجویان از کار منع می شوند؟ معمولاً فقط برای مدت معینی ، پس از ورود به آلمان ، هنگامی كه آنها هنوز در کمپ پناهندگی عمومی اقامت دارند (کمپ محل اقامت مشترک: "Gemeinschaftsunterkunft" یا GU).

با این حال ، پناهجویان از کشورهای به اصطلاح امن مبدا ("sichere Herkunftsstaaten") مانند کشورهای حوزه بالکان، (اروپای شرقی) به طور کلی ممنوع الکار هستند. اما به گفته سخنگوی وزارت کشور ، فقط 11000 پناهجو از کشورهای به اصطلاح امن در آلمان ثبت نام کرده اند که در میان آنها نزدیک به 6000 نفر از آنها در سن کار قرار دارند.

واکنش ها از سوی سیاستمداران

فدراسیون کشاورزان آلمان (DBV) نسبت به پیشنهاد کلوکنر (Klöckner) با اکراه واکنش نشان داد.

در حالی که هر یک از "کمک های اضافی" مورد استقبال جدی قرار گرفت، رئیس فدراسیون کشاورزان آلمان، یواخیم روکویید (Joachim Rukwied) به سرویس خبری پروتستان (EPD) گفت: "ما به کارگران فصلی با تجربه و قابل اعتمادی از خارج کشور نیاز داریم که سالها به ما مراجعه کرده اند."

فیلیز پولات (Filiz Polat)، عضو حزب سبز گفت: رفع احتمالی ممنوعیت اشتغال باید دائمی باشد.

ویبه سرویس خبری پروتستان (EPD) گفت: "ما نمی توانیم اجازه دهیم کسانی که به دنبال حمایت هستند و اکنون در برداشت توت فرنگی به ما کمک می کنند نگران اخراج باشند."

خانم پولات خواستار تعهد برای تأمین حق اقامت "پسا کرونا" شد.

تهیه و ترجمه: فرانک مسعودی

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت