جمعه, ۰۹ خرداد ۱۳۹۹

دام زنده ارزان، نهاده ها گران!

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران ضمن انتقاد از نابسامانی گسترده در بازار نهاده های دامی گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی به نام تولیدکننده و به کام دلالان است و ما موافق حذف آن هستیم.

سید احمد مقدسی ضمن نامطلوب توصیف کردن شرایط بازار دام زنده گفت: گوساله زنده درب دامداری بالاتر از کیلویی ۲۵ هزار تومان خریداری نمی‌شود و تقریباً می‌توان گفت که اصلاً خریداری برای دام زنده وجود ندارد.

وی ضمن انتقاد شدید از نابسامانی ایجاد شده در بازار نهاده‌های دامی افزود: عرضه نهاده‌های دامی به شدت کاهش یافته اما در بازار آزاد می‌توان این نهاده‌ها را با قیمت‌های بالا تهیه کرد.

مقدسی قیمت هر کیلوگرم ذرت را در بازار آزاد ۲۶۰۰ تومان، جو دامی را ۲,۰۰۰ تومان و سویا را بیش از ۴,۰۰۰ تومان اعلام کرد و افزود: لغو قانون تمرکز و سپردن وظایف تنظیم بازار به وزارت صمت، چالش‌های بزرگی را برای بخش تولید ایجاد کرده است. وزارت صمت در جریان جزئیات مسائل بخش کشاورزی نیست و بنابراین توان حل مشکلات این بخش را ندارد.

وی با اشاره به اینکه صادرات دام زنده نیز همچنان ممنوع است، تصریح کرد: واردات بی رویه گوشت قرمز در سال گذشته بر چالش‌های صنعت دامداری افزوده است. بر اساس اعلام مسئولان مربوطه نیاز کشور به گوشت قرمز حدود ۹۰۰ هزار تن و میزان تولید حدود ۸۸۰ هزار تن است بنابراین نیاز به واردات حدود ۲۰ هزار تن است در حالی که سال گذشته بالغ بر ۱۳۰ هزار تن گوشت وارد کشور شد که شش برابر نیاز بود.

مقدسی با بیان اینکه عده‌ای درباره تولید و میزان نیاز به گوشت قرمز اطلاعات غلط به شورای عالی امنیت ملی دادند و همین مساله باعث واردات بی رویه گوشت به کشور شد، افزود: در چنین شرایطی به ما نیز اجازه صادرات نمی‌دهند و دلیل این مساله را نیز واردات نهاده‌های اولیه با ارز ۴۲۰۰ تومانی عنوان می‌کنند؛ این در حالی است که تولیدکنندگان عمده نهاده‌های دامی مورد نیاز خود را از بازار آزاد و به قیمت‌ها بالا تهیه می‌کنند. در واقع ارز ۴۲۰۰ تومانی به نام تولیدکننده اما به کام عده‌ای دیگر است. بنابراین ما موافق هستیم که ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود چرا که این ارز نصیب تولیدکننده نمی‌شود و کسان دیگری سود آن را می‌برند.

به نقل از خبرگزاری مهر

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت