جمعه, ۰۹ خرداد ۱۳۹۹

سهم یک درصدی ایران از گردش مالی ۴ میلیارد دلاری غذای حلال

به گزارش کشاورزی آینده جهان (کاج) و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، پیمان فلسفی مدیر کل دفتر نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: صنعت غذای حلال در زندگی ما جایگاه ویژه ای دارد و با سبک زندگی ما عجین شده است. غذای حلال در تعالی روح و جسم ما تاثیر فروانی دارد و حتی در کشورهایی که در آن مسلمانان در اقلیت هستند غذای حلال  خواهان دارد.

وی ادامه داد: در دنیا از حدود ۲۵۰  نشان تجاری حلال استفاده می شود و بیانگر آن است که محصول بر اساسا استانداردهای حلال تولید شده است. در کشور مان فقط یک نشان داریم که توسط سازمان ملی استاندارد به تولید کنندگان ارائه می شود.

فلسفی افزود: بر اساس قانون برای اخذ نشان حلال باید مراحلی مختلف را طی کرد که اولویت اصلی مربوط به محصولات پروتئینی و گوشتی است. در این خصوص سال ۱۳۸۷ در مجلس  قانونی با عنوان نظارتی شرع بر ذبح و صید به تصویب رسید که تمامی مراحل اعطای نشان حالا در آن ذکر شده است.

وی افزود: تمام تولیدات پروتئینی و گوشتی در ایران حلال هستند و نظارت دقیقی روی آنها صورت میگیرد. ارائه نشان حلال پروسه ای میان بخشی است که با همکاری دفتر نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی و سازمان استاندارد به محصولات اعطا می شود.

مدیر کل دفتر نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد چنانچه ما از کشورهای دیگر واردات محصولات پروتئینی داشته باشیم کارشناسان این اداره کل برای نظارت بر اسلامی بودن صید و ذبح به کشورهای مبدا صادرات اعزام می شوند.

این مقام مسئول با بیان اینکه از مجموع بیش از ۴ هزار میلیارد دلار گردش مالی حلال دنیا کمتر از یک درصد به ایران اختصاص دارد، گفت: این در حالی است که برخی کشور‌ها حدود ۳۵ سال است که روی صنعت حلال به طور سازمان یافته و با ساختار مشخص سرمایه گذاری می‌کند و به عبارت دیگر ۳۵ درصد گردش مالی تجارت حلال را به خود اختصاص دادند و سال به سال درصدد افزایش سهم هستند و کشور ما هم باید تلاش مضاعفی داشته باشد تا به مزیت‌های نسبی این بازار دست یابیم.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت