جمعه, ۰۹ خرداد ۱۳۹۹

دو عامل کلیدی در شاخص بذر گواهی‌شده گندم در ایران

دمای بالا در مناطق تولید عمده گندم و آلودگی اراضی به آفات؛ دو عامل برای در نظر گرفتن شاخص درصد بذر گواهی شده هستند

 

مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی گفت: علت بالا در نظر گرفتن شاخص درصد بذر گواهی‌شده گندم در ایران، به دو عامل دمای بالا در مناطق تولید عمده گندم و آلودگی اراضی به آفات بازمی‌گردد.

 

به گزارش کشاورزی آیندۀ جهان؛ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، عباس کشاورز در نشست بررسی روند اقدامات مبارزه با بیماری‌های گندم که امروز در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهار کرد: شاخص درصد بذر گواهی‌شده در کشورها متفاوت است. به‌طوری‌که در آمریکا این شاخص زیر ۲۰ درصد، در اروپا زیر ۳۵درصد، در استرالیا نزدیک ۳۰درصد و در هند به ۴۰درصد می‌رسد.

 

کشاورز با بیان اینکه علت بالا در نظر گرفتن شاخص درصد بذر گواهی‌شده گندم در ایران، به دو عامل بازمی‌گردد، افزود: علت نخست به آن برمی‌گردد که در مناطق گرم مانند ایلام، خوزستان، هرمزگان و مناطقی که خیلی تابستان‌های گرمی دارند معمولاً قدرت نگهداری بذر خودمصرفی کشاورزان بسیار کم است و به‌تعبیری امکان نگهداری آن، مقدور نیست.

 

وی در ادامه به علت دوم اشاره و تصریح کرد: دوم به آلودگی برخی مناطق به آفات بازمی‌گردد؛ بنابراین تلاش می‌کردیم بذر سالم‌تر، ایمن‌تر و پاک‌تر در اختیار کشاورز قرار دهیم، اما تصور نکنید که متوسط شاخص درصد بذر گواهی‌شده گندم در ایران پایین است.

 

مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی تأکید کرد: برهمین اساس الزامی است که در مبارزه با بیماری‌های گندم با دقت بیشتری عمل کنیم تا بتوانیم آسیب‌های احتمالی بذرگواهی‌شده گندم را کاهش دهیم.

                                                                                            21/ 02/ 1399

                                                                                          کشاورزی آیندۀ جهان (کاج)

 

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت