پنجشنبه, ۰۸ خرداد ۱۳۹۹

پیش بینی خرید بیش از ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم مازاد در سال جاری

 

مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: پیش بینی می شود امسال بیش از ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان خریداری و به سیلوها و مراکز خرید دولتی تحویل گردد.

 

به گزارش کشاورزی آیندۀ جهان(کاج) برگرفته از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس اسماعیل اسفندیاری‌پور در حاشیه بازدید از مزارع نمونه گندم در شهرستان های سراب و بستان آباد، استان آذربایجان شرقی، گفت: سطح کشت گندم در کشور حدود ۶ میلیون هکتار است که با توجه به شرایط مطلوب سال جاری، پیش‌بینی می‌شود حدود ۱۴ میلیون تن تولید گندم در کشور برداشت شود.

 

وی افزود: سطح کشت گندم حدود ۶ میلیون هکتار است که حدود ۲ میلیون هکتار آن به صورت گندم آبی و ۴ میلیون هکتار گندم به صورت دیم کشت می‌شود و می‌توان گفت که دو سوم سطح کشت گندم کشور با آب سبز (آب باران) تامین و آبیاری می‌شود.

 

مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: برآورد اولیه با توجه به شرایط مطلوب سال جاری، حدود ۱۴ میلیون تن تولید گندم در کشور است.

 

اسفندیاری‌پور میزان بارش، تأمین بذرهای اصلاح شده، کود و سموم به اندازه کافی، مبارزه با بیماری‌ها و استفاده از روش‌های نوین آبیاری را از شاخص‌هایی عنوان کرد که باعث افزایش برداشت گندم خواهد شد.

 

وی، گندم را کالای اساسی و ضروری برای تأمین غذای مردم عنوان کرد و ارزش اقتصادی این محصول را در کشور ۳۵ هزار میلیارد تومان دانست و خاطرنشان کرد: آماری که اگر ارزش اقتصادی جو و کلزا را که همزمان با گندم برداشت می‌شوند به آن اضافه کنیم این میزان به ۴۵ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

 

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی، قیمت تضمینی هر کیلو گندم نان را ۲۵ هزار ریال و هر کیلو گندم دوروم را ۲۶ هزار ریال عنوان و تصریح کرد: امسال گندم تولیدی کشور به صورت تضمینی و تا ۴ درصد افت از کشاورزان خریداری می‌شود.

 

وی متوسط مصرف سرانه گندم برای نان هر ایرانی را حدود ۱۱۰ کیلوگرم دانست و گفت: متوسط مصرف سرانه گندم کشور ۱۶۵ کیلوگرم و متوسط مصرف سرانه گندم برای صنف و صنعت حدود ۱۳۰ کیلوگرم است.

 

اسفندیاری پور با بیان این که با بررسی سوابق، اقدامات فنی و نظارتی بر مزارع، تهیه و تدارک نهاده های موثر بر تولید، لحاظ پارامترهای اقلیمی و فنی زراعی سالجاری و اخذ نظر استان برنامه خرید تضمینی گندم مازاد بر مصرف کشاورزان استان آذربایجان شرقی در سال زراعی جاری ۴۹۶ هزار و ۸۴۱ تن است، افزود: براساس برآوردهای میدانی پیش بینی می شود ۵۶۲ هزار تن گندم به صورت تضمینی از گندمکاران استان آذربایجان شرقی خریداری شود.

 

وی در خاتمه خواستار فعال شدن کمیته فنی خرید گندم در استان در راستای تسهیل خرید گندم کشاورزان و پرداخت به موقع مبالغ گندمکاران شد.

                                                                           کشاورزی آیندۀ جهان(کاج) 31/ 02/ 1399

                                                                                تهیه و تنظیم خبر: جابری انصاری

 

 

 

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت