دوشنبه, ۰۵ خرداد ۱۳۹۹

نماینده بازار

 

مجلس بازار

شاید عده ای از علاقمندان به کشاورزی مملکت و کشاورزانی که در صحنه تولید در زیربخش های مختلف مشغول به کارند به همراه لابی سازان و لابی بازان شادمان می شدند یا تقاضا داشتند که کشاورزی آینده جهان (کاج) به عنوان یک رسانه تحلیلی تاثیرگذار چون بسیاری از رسانه های هم سو به ویژه تخصصی عکس روتوش شده چند نماینده مجلس را با چند جمله کوتاه مبنی بر موافقت با دکتر خاوازی که ایشان خوب است و با وزیرشدنش موافق هستیم درج کنیم زیرا تصور می شود این روش به ترغیب سایر نمایندگان در دادن رای مثبت به خاوازی موثر است ، این نوع نگاه همان نظریه راسته بازار است که ایجاد فضای "شبه بازار" در میان نمایندگان موجب جلب نظر دیگر نمایندگان به دادن رای مثبت می شود .

نباید نمایندگان مجلس یا شاکله مجلس را تا این حد دست کم و سطحی تلقی کرد ؛ با وجود عدم همترازی میان نمایندگان مجلس چه در جایگاهی که هستند و چه در تصمیم گیری ، این نهاد چیزی بالاتر از این نوع برداشت است، کشاورزی آینده جهان (کاج) این کار را نکرده و نمی کند نه اینکه با کسب رای اعتماد برای دکتر خاوازی مخالف است یا در جناح مخالف معرفی ایشان به مجلس قراردارد ، خیر! ما در مقاله "رای نمایندگان مجلس به وزیر جهادکشاورزی فراجناحی و ضرورتی ملی" نظر صریح ، واضح و روشن خود را با یک بحث نظری و تحلیلی بیان داشته ایم آنان که موضوعات را به دقت پیگیری می کنند بخوبی در می یابند که ما در حمایت از وزیردارشدن وزارتخانه را از چه منظر و ضرورتی دنبال کرده ایم ؛ نه خواسته ایم بیش از حد بر ویژگی ها و توانایی ها خاوازی تاکید کنیم و نه بر نقاط ضعف مدیریتی ایشان یا برنامه ای که ارائه داده اند اشاره کنیم این می ماند بعد از آنکه رای آوردند چون کشاورزی و کشاورزان مملکت یا تولید کنندگان جزئی از ساختار ملی و استقلال کشور به شمار می روند و از وزیر و فراتر از آن هر دولتی ، جایگاههای برتر و ماندگارتری دارند.

جای نقد با هدف اصلاح همیشه در این عرصه باقی است . بحث ما در این نوشته اشاره به ناکارآمدی شیوه های منسوخ حمایت از این یا آن وزیر است گرچه با حسن نیت انجام می شود ولی چه بسا نتیجه عکس داشته باشد.

اینکه نماینده ای که آخرین ماههای نمایندگی اش را سپری می کند و برای دوربعدی هم انتخاب نشده یا اصلا" رد صلاحیت شده با درج عکسش اعلام حمایت کند چندان وجاهت ندارد ؛ از این گذشته مشخص نیست که اگر این نماینده وارد مجلس و لابی های چند لایه موجود در این نهاد شود همانطوریکه در مصاحبه اش با این یا آن رسانه اعلام رای مثبت و موافقت کرده است همچنان رای مثبت بدهد پس نمی توان بطور دقیق این آرا را احصا و در لیست موافقان ارزیابی کرد.

اما برای این نماینده دور آخری مجلس این حُسن را دارد که توقعات منطقه ای خود را به رخ وزیری که مثلا" و در ظاهر با یک رای مثبت و موافق این نماینده به یک اکثریتی رسیده است بکشد و بعدا" بگوید اینجانب طبق فلان یا بهمان مصاحبه به شما رای موافق داده ام حال این یا آن توقع را دارم .

از این گذشته بخش عمده ای از نمایندگان مجلس که نقش هدایتی و رهبری جناحی یا فراکسیونی در مجلس را دارند عمیق تر از این فضاسازی های شبه بازار و زودگذر اتخاذ تصمیم می کنند ، همواره در تمام دوره های مجلس و در تمام رای گیری ها برای لوایح ، قوانین، مقررات، استیضاح ها یا رای اعتماد به این یا آن وزیر تعدادی نماینده هستند که بطور طبیعی رای موافق دارند ، انعکاس نظر اینها آنهم در قالب فضاهای مطبوعاتی تاثیر چندانی بر شاکله اصلی مجلس که مصالح ملی راحتی دربسیاری موارد فراتر از مصالح حوزه انتخابیه خود می بیند برای دادن رای موافق یا مخالف نخواهدگذشت .

حتی چه بسا این شیوه اعلام موافقت در رسانه ها اثر معکوس نیز داشته باشد پس آنچه حائز اهمیت است تاکید بر این موضوع است که وزارتخانه سه ماه با سرپرستی اداره شده و از 5 اسفندماه هم بی سرپرست مانده و رها شده است حال اگر دکتر خاوازی رای لازم را نیاورد بکلی رها می شود و این می تواند شوخی تلخی با امنیت غذایی کشور که در حال حاضر یکی از مهمترین شاخصه های امنیت ملی است ، باشد.

وظیفه نمایندگان مجلس مانند هر نهاد دیگری اجتناب از تعلل در این امر ملی و ضروری است ؛ رای مثبت به دکتر خاوازی ، ایتدا به ساکن رای به وزارتخانه ای است که عهده دار امنیت غذایی کشور است و این امری مهم در ساختار سیاسی کشور و ایستادگی در مقابل تحریم های ظالمانه به شمار می رود و هر بحث و انتقادی می ماند بعد از رای اعتماد به دکتر خاوازی .

باید به صراحت گفت: دکتر کاظم خاوازی در تمام دوران مسئولیت های خود در قالب یک محقق یا مدیر در بخش های تحقیقاتی و این اواخر به عنوان معاون وزیر و رئیس سازمان (تاد) کوچکترین قدمی در جهت ارتقاء کیفی نشریات و رسانه های بخش کشاورزی یا حل مشکلات آنها برنداشته است حتی اگر هم کاری برایش مقدور بوده است از انجام آن امتناع کرده است ؛ بدون شک اگر وزیر شود اولین کاری که می کند فاصله گرفتن از رسانه های جدی و منتقد است .

با این وجود همانطوریکه که مشهود است و گفته ایم ، حسب ضرورتی که گفته شد از وزیرشدن ایشان در این شرایط بلاتکلیفی وزارت جهادکشاورزی و کشاورزی مملکت، آگاهانه از ایشان حمایت می کنیم.

کشاورزی آینده جهان(کاج)

منصور انصاری

8 اسفند 98

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت